På vägen till den tomma graven

7-28 mars 2021

Fram till påsk så ska vi slå följe med Jesus på vägen till Jerusalem. Titeln på vår nya miniserie är ”På vägen till den tomma graven” och tanken är att vi under dom kommande fyra veckorna ska göra några olika nedslag och ta reda på vad som hände i Jesus möten med olika människor.

Under resans gång ska vi försöka hitta svaret på några olika frågor som alla har något viktigt att säga oss. Vilket var det budskap han delade med människorna han mötte? Vilka var de människor som han sökte upp och ägnade sin tid och uppmärksamhet?

Frågor för reflektion, samtal & bön

Titta på predikan i efterhand

Eftersnack med Alfred & Henrik

Resurser

Inga resultat hittades

Sidan du begärde kunde inte hittas. Försök förfina din sökning eller använd navigeringen ovan för att lokalisera inlägget.

Lyssna på undervisningen

Dela innehållet

Mer info?

Vill du ha mer info om På vägen till den tomma graven?

Henrik Korslind
henrik@tullbrokyrkan.se
0730-559521

Kontakta oss

Telefon

0346-179 10

Adress

Tullbrokyrkan
Halmstadvägen 5
311 45 Falkenberg